Parketové, korkové a dřevěné lakované podlahy

Základní informace:

Správné čištění a ošetřování zajistí dlouhou životnost a hodnotu Vaší podlahové krytiny.

Preventivní opatření:

Velkému množství běžných zanášených nečistot se může zabránit pomocí čisticích rohoží před vchodem, příp. ve vstupní části. Tyto musí být zahrnuty do průběžného čištění. Pro elastické podlahové krytiny jsou předepsány podle normy DIN EN 12 5208 a DIN 12 529 kolečka s měkkou pojízdnou plochou (typ W). Pro zabránění škod, které vznikají od nohou nábytku, se používají podobně měkké kluzné podložky z plsti nebo z vhodné umělé hmoty (TPU, PTFE). Jako samotná podlahová krytina, musí se i kolečka a kluzáky pravidelně čistit a musí se přezkušovat jejich funkčnost.

Nestavět přímo na parketové podlahy materiály, které obsahují změkčovadla jako např. z pryže nebo kaučuku, stejně tak nelepit na povrch žádné lepicí pásky.

Čištění po dokončení stavebních prací:

Nově položená podlahová krytina musí být před užíváním podrobena čištění po ukončení prací. Zbytky z výroby a stavební nečistoty se odstraní. Zde použijte UZIN Hardwood Care zředěnou s vodou 1 : 100 (100 ml na 10 litrů vody). Čisticí roztok se nanese na krytinu a povrch se umyje pomocí mikrovláknitého mopu. Pozor: parketové a dřevěné podlahy jsou citlivé na vlhkost. Nečistit s přebytkem vody (mokře), nýbrž pouze vodní mlhou. Zamezit tvorbě kaluží. Dbejte údajů výrobce krytiny.

První ošetření:

Doporučuje se, aby se na nově nalakované dřevěné podlahy aplikovalo první ošetření po cca 8 až 12 dnech. První ošetření zajišťuje optimální ochranu Vašeho laku. Navíc musí být u již používaných parketových podlah po provedeném základním čištění rovněž aplikováno první ošetření. UZIN Hardwood Care je vhodná pro povrchové plochy všech běžných lakovaných dřevěných a korkových podlah. Podlahu zbavíme pomocí mopu, smetáku nebo vysavače nečistoty a prachu. Nádobu před upotřebením dobře protřepejte. UZIN Hardwood Care nanášejte pomocí mopu rovnoměrně, neředěnou, tence, dávkování cca 7 – 10 ml/m2. Po cca 60 minutách se může povrch zatěžovat. Není nutné žádné leštění. 

Průběžné provozní čištění:

Podlahu zbavíme pomocí mopu, smetáku nebo vysavače nečistoty a prachu. Nádobu před upotřebením dobře protřepejte. UZIN Hardwood Care dávkujte cca 100 – 250 ml zředěnou s 10 litry vody. Nanášejte v tenké vrstvě pomocí mopu nebo utěrky. Po 60 minutách se může povrch zatěžovat. Pozor: přechod na jiný čisticí prostředek se může negativně projevit zvláštním působením při ošetření.

mírné zatížení (obývací pokoj a ložnice): přibližně každé 2 měsíce

středně silné zatížení (schodiště, kanceláře, chodby): přibližně každé 4 týdny

silný provoz: (hostince, školy, obchody): přibližně každých 8 – 12 dní

Důležitá upozornění:

Zdravé klima v místnosti slouží Vašemu dobrému zdravotnímu stavu a stejně tak i zachování skvělé užitné hodnoty Vaší dřevěné podlahy. Dřevo patří k přírodním látkám, které se přizpůsobují vzdušné vlhkosti, přičemž odebírají vlhkost ze vzduchu nebo vlhkost do vzduchu odevzdávají. Změnou vlhkosti dřevo bobtná, příp. se smršťuje, sesychá, čímž mohou v dřevěných podlahách vzniknout spáry. Z tohoto důvodu doporučujeme udržovat pokojovou teplotu mezi 18oC až 20oC a relativní vlhkost vzduchu mezi 50 až 60%. Vlhkoměr představuje při měření a kontrole klimatu v místnosti cennou pomoc.

Parkety a dřevěné podlahy jsou citlivé na vlhkost. Nečistit s přebytkem vody (mokře), čisticí prostředek rozprášit na podlahu pouze jen jako mlhu. Zamezit tvorbě kaluží. Dbejte údajů výrobce krytiny.

V prvních dnech po provedení nově lakovaných dřevěných podlah mohou být tyto zatíženy až po úplném vyschnutí laku (cca po 8 až 12 dnech). V tomto čase nesmí být dřevěné podlahy pokryty umělými, příp. textilními krytinami nebo fóliemi.